Політик, який очолював уряд України після революції на Майдані, попереджає, що жодна країна в ЄС не готова протистояти Росії, підкреслюючи при цьому, що українська армія - єдина в Європі загартована в боях
Marc Marginedas
Арсеній Яценюк розмовляє з EL PERIÓDICO в режимі відеоконференції з Валенсії, де він щойно взяв участь у з'їзді Європейської народної партії. Майже десять років минуло з того критичного моменту, коли він перебрав на себе кермо влади, але тон його голосу все ще передає переконання, з яким він звертався до натовпу в той вирішальний період.
- Ви очолили уряд після революції на Майдані і навіть називали себе "прем'єр-міністром-камікадзе" через величезні виклики, які тоді постали. Чим вам запам'ятався цей період? Які були досягнення та невдачі?
- Саме так. Росія вже незаконно анексувала Крим. І воєнний злочинець путін вже запустив свої війська для вторгнення на схід України. У день, коли я став прем'єр-міністром, на Єдиному казначейському рахунку мого уряду було менше 10 000 доларів. Мільярди доларів були вкрадені, і ми зіткнулися з величезним зовнішнім боргом у 73 мільярди доларів. Не було газу в резервах, не було армії, не було місцевих органів влади, не було поліції, не було нічого..... У нас було лише 5 000 людей з військовою підготовкою. На той час це була засекречена інформація, але зараз я можу це сказати, тому що вона розсекречена. Чого ми досягли в результаті? Ми врятували Україну. Ми почали розбудовувати українську армію. За моєї каденції військові витрати досягли 5% ВВП. І в той же період, за два роки мені вдалося скоротити зовнішній борг з $73 млрд до $67 млрд. Хоча я заплатив високу політичну ціну і здійснив дуже непопулярні заходи. Ми заснували мережу антикорупційних органів, створивши правові інституції та прийнявши антикорупційне законодавство. Як прем'єр-міністр я підписав політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС. І це було важливою віхою, тому що саме це спонукало народ України вийти на вулиці під час Майдану.
- Для багатьох українських політиків, включно з президентом Володимиром Зеленським, вторгнення в Україну у 2022 році стало несподіванкою. А для вас?
- Я відкрито говорив про це під час теледебатів. Я сказав українцям: воєнний злочинець путін зібрав 170 000 військових навколо України. Вони ж там не для прогулянки, вони там для вторгнення. Матеріали, які розсилали американські та британські розвідки, дуже чітко вказували на те, що напад на Україну неминучий. На мою думку, було б розумно звернутися до українського народу і сказати: "Послухайте, може початися війна". Після вторгнення президент зайняв правильну позицію і робить все можливе, щоби дати відсіч і щоб Україна перемогла. Але знову ж таки, повертаючись до довоєнного часу, було очевидно, що ми повинні були бути чіткішими. Також гадаю, що було б правильно з боку європейців і американців почати поставки зброї ще до вторгнення.
- Як ви оцінюєте ефективність української армії в цій війні, а також Зеленського?
- Українські чоловіки і жінки у війську заслуговують на найвищу шану. Ніхто не очікував, що Україна зупинить найбільшу в Європі армію. Що країна відвоює територію у однієї з найбільших армій. Росія в чотири рази переважає Україну за людським потенціалом. Наголошу: ми заплатили ціну кров'ю за безпеку України, за безпеку Європи і за безпеку вільного світу. І ми змогли освоїти новітні технології, першими застосувавши безпілотники. Але ми не можемо недооцінювати росію. Європа не була і не є готовою до цієї війни. Українська армія - єдина загартована в боях армія в Європі. Україна є оплотом проти тоталітарного російського режиму. Що стосується президента Зеленського, то я не голосував за нього і не буду голосувати, якщо він буде балотуватися. Але мушу визнати, що він, як головнокомандувач, об'єднав зусилля з європейськими країнами. І він намагається порозумітися з новим лідером США. Я не можу критикувати президента за нинішніх обставин. Я бажаю йому успіху, тому що це успіх моєї країни.
- У США є президент, який симпатизує путіну. Вашингтон, як і москва, намагається витіснити ЄС, який є головним союзником Києва. Чого може досягти ваша країна на цьому етапі?
- Це дуже важливе питання. Я почну з мети воєнного злочинця путіна. Вона не змінилася: захопити Україну і знищити її. Це політика геноциду. Погляньте на Бучу, Маріуполь, на те, що відбувається з військовополоненими. Це не просто намагання загарбати землю. Це намагання відновити радянську імперію сталінського штибу. Інша частина проблеми пов'язана з вами. Він хоче послабити НАТО і повернути собі сфери впливу в Європі. Адміністрація США намагалася потіснити ЄС (у відносинах з москвою). Але очевидно, що ви не можете мати мир в Європі без США. І США не можуть бути в безпеці без Європи. Коли Трамп вступив на посаду, я опублікував статтю на сайті "Атлантичної ради" з чітким меседжем: сила США полягає в трансатлантичній єдності. І багато що залежить від результату війни росії проти України. Поразка в Україні була б особистою поразкою Трампа і політичного істеблішменту США. Історичною катастрофою, гіршою за В'єтнам та Афганістан. Трамп може вирішити цю проблему і має для цього інструменти, такі як санкції або постачання зброї. Путін хоче принизити Трампа, він бреше і просто хоче ще раз його обдурити. Посилаючи йому неправдиві меседжі, що він готовий вести переговори і піти на тимчасове припинення вогню. Це неправда. Він готує нинішній і майбутній наступ. Його треба зупинити, застосувавши вторинні санкції. Не посилайте двозначних сигналів. Скажіть - ми зробимо Україну членом НАТО, якщо ви не зупините цю війну. Щодо того, чи зможемо ми виграти цю боротьбу без США, то це майже неможливо. Європа зараз не готова замінити американську допомогу. Це займе від п'яти років до десятиліття, а у нас немає цього часу. Нам потрібні американці.