У своїй книзі «Банківська таємниця часів Помаранчевої революції» керівник НБУ 2004-2005 років Арсеній Яценюк пише період фінансової кризи 2004-го. Економічні проблеми, на які наклалися події помаранчевої революції, вели до краху фінансову систему країни: люди масово забирали гроші з депозитів, банківська система України без перебільшення доживала останні дні.
Арсеній Яценюк доступно і захоплююче описує, як назрівала проблема, який вплив на економіку справляв політичний популізм, як проявили себе в кризовий період відомі в Україні особистості. У «Банківській таємниці» описано, як завдяки ефективній співпраці Нацбанку і комерційних банкірів було подолано паніку, повернуто курс гривні на докризовий рівень, збережено депозити громадян і врятовано банківську систему. Книга буде цікавою як фінансистам та економістам, так і політикам, журналістам, широкому колу читачів.
У ніч із п’ятниці на суботу в НБУ зібралися керівники всіх найбільших банків країни. Спільними зусиллями за вихідні 27-28 листопада ми допрацювали антикризову ухвалу. До ранку понеділка у мене вже був набір антикризових інструментів, до якого складно було щось додати. Це виявилося дуже доречним, бо в суботу-неділю у Сєверодонецьку відбувся Всеукраїнський з’їзд народних депутатів і депутатів місцевих рад. На ньому говорили про створення окремої держави у східних та південних областях країни.
Я вирішив: жодного федералізму за наші гроші. Щоб уникнути подібних випадків, був спеціально розроблений проект таємної постанови, яку ми були готові запровадити. Згідно з цим документом, Нацбанк зупиняв усі розрахунки в тих областях, які починали відділятися, припиняв у них всю інкасацію, зупиняв усі вагони з підвезення гривні. Тобто ми заморозили б їх бажання економічними інструментами. Реалізація постанови потребувала не більш ніж півгодини