Арсеній Яценюк подав у відставку у зв’язку з розпадом коаліції та блокуванням урядових ініціатив

Арсеній Яценюк подав у відставку у зв’язку з розпадом коаліції та блокуванням урядових ініціатив

18:56, 24 липень 2014

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк із трибуни Верховної Ради в четвер, 24 липня, заявив про відставку у зв’язку з розпадом коаліції та блокуванням Парламентом урядових ініціатив.

Виступ Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка:

«Шановний пане Голово, колишні партнери по коаліції «Європейський вибір» - це саме той вибір, за який стояли мільйони українців, саме той вибір, який зробили люди на Майдані, саме той вибір, який повинна зробити Україна, бо так розпорядилася історія, - і депутати від опозиції!

Це складний виступ і складний момент не персонально, а складний момент для країни в цілому. Я спробую уникнути будь-якої дипломатичної лексики, а тим більше політтехнологічної, і сказати правду, як я робив останні п’ять місяців разом із цим Урядом.  Це не найкращий Уряд в історії країни. Дай Боже, напевно, буде в майбутньому взірцевий Уряд, якщо збережеться Україна і якщо ми пройдемо зараз цей період страшних випробувань.

Але, принаймні, цей Уряд робив те, що міг, те, як вмів, те, чого вчили батьки, як ти це відчуваєш і що хотіли українці.

Чи задоволений особисто роботою? Звичайно, ні. Хотілося б зробити більше, хотілося б зробити краще, хотілося б зробити швидше. Але відповідаючи на питання, чи зробили ми все, що могли, що в наших силах, - дам ствердну відповідь: так, зробили.

Те, що відбулося сьогодні в парламентській залі, буде мати дуже складні, якщо не драматичні наслідки для країни. Дай Бог, щоб я помилився. І ми будемо аплодувати тим, хто скаже: ми зробили правильне рішення, ми були праві, той курс, який ми вибрали, був єдино вірним.

Так, більшість людей хоче дострокових парламентських виборів. І ми хочемо дострокових парламентських виборів. Це правда. Тільки є одна дуже важлива річ. У чому різниця між національним лідером і політиканом? Різниця в тому, що національний лідер бере на себе відповідальність. Навіть якщо це не подобається.

Ви повинні, шановні колеги, мене правильно зрозуміти. У нашого Уряду зараз немає відповіді на питання, чим платити зарплати, чим мені завтра вранці заправити БТРи, як мені заплатити сім'ям людей, які загинули. Звідки? З яких грошей? Як утримувати армію і Збройні Сили? Як не деморалізувати дух тих десятків тисяч людей, які не сидять в цій залі, а які в траншеях під кулями сидять? Може, ми про них подумаємо?

Розвалена коаліція має сьогодні наслідок - закони, які б наповнювали дохідну частину бюджету, провалені. І це зрозуміло - хто хоче йти на вибори і одночасно голосувати за непопулярні закони.

Закон про бюджет треба не для МВФ, а для нас всіх - там 9 мільярдів на армію і 7 мільярдів на відновлення інфраструктури - Донецьк, Луганськ. Я був у Слов'янську, я бачив тих людей. Зрозуміло, що вони не дуже люблять центральну владу в Києві. Але я можу точно сказати: ДНР, ЛНР і іншу гидоту вони ненавидять. Але цим людям треба помогти. Це наші українці. Так буває, що люди роблять помилки. Та нема святих ні одного в цьому залі, та й на землі їх немає.

Тому, якщо ми будемо більш правильні, відверті і щирі один до одного, то буде інша країна. Але розмінювати вузькополітичний інтерес на долю держави неприпустимо. Це моральний і політичний злочин.

Найстрашніше для мене особисто, не як для Прем'єра - наша країна бачила десятки прем'єрів до мене, і ще після мене, дай Бог, щоб їх було багато, а як для людини – це те, що сьогодні після того, коли фактично розпалася коаліція, провалили закон по ГТС. Всі ж все розуміють. Ми вперше хотіли прийняти рішення допустити виключно справжні європейські і американські компанії, і виключно з дозволу Верховної Ради України, до управління газотранспортною системою держави, і то тільки на 49%. Труба в державній власності, контрольний пакет в державній власності. І навіть це рішення завалили.

За що мені найбільше боляче? За те, що зараз аплодисменти в Державній думі Російської Федерації. От хто зараз виграв. От хто сьогодні святкує. І от хто сьогодні буде банкувати.

Можна погоджуватись, можна не погоджуватись, і я не претендую на абсолютну істину, не маю на таке права. Але історія нам цього не простить. Дай Боже, щоби ми пройшли цей період. Я все одно, як кожна людина, щиро вірю в те, що ці випробування наша країна пройде, в першу чергу люди. Цю революцію зробили не ми, революцію зробили мільйони. Європейський вибір відстояли не ми. Європейський вибір відстояла Небесна Сотня і сотні тисяч українців, які вийшли. І нікому не дозволено здати це досягнення.

Історія нас вчить, що ми майже до чогось доходимо, і тут не вистачає самого малого. Так було з Українською народною республікою. Так не має бути. Ми повинні нарешті продемонструвати всьому світу, що нас не вистачає тільки на п’ять місяців чи на шість, а що у нас є свідомість, відповідальність, що наші цілі праведні і справедливі, що ми є чесні один по відношенню до другого.

Ще раз вам кажу: вибори – це нічого. Скільки ми цих виборів пережили. Але країна, українці, які зараз втратять віру? А будь-які зміни і реформи в країні можливі тільки тоді, коли люди вірять. А зараз, після цього, що відбудеться, мені важко сказати, як людям вселити віру і впевненість, , що ми правильно робимо.

Тому те, що сьогодні розпалася коаліція, що не проголосовані закони і немає чим платити солдату, міліціонеру, лікарю, вчителю, немає за що купити рушницю, немає чим заправити БТР, те, що сьогодні не прийнято рішення, щоб заповнити українські газосховища, щоб дати можливість перезимувати, щоб нарешті звільнитися від російської газової залежності, - це неприпустимо.

У цій ситуації які є варіанти в Уряду? Оскільки в нас парламентсько-президентська республіка, є перший варіант: розпалася одна коаліція – Прем'єр-міністр розпочинає процедуру формування нової коаліції. Що це означає? Це означає, що Прем'єр-міністр повинен взяти в коаліцію комуністів і «регіонів». Я це не зроблю ні при яких обставинах.

Є другий варіант. У тому випадку, якщо немає нової коаліції, чинна коаліція в парламентсько-президентській республіці розпалася, Уряд і Прем'єр-міністр зобов'язані подати у відставку. Я заявляю про відставку у зв’язку з розпадом коаліції і блокуванням урядових ініціатив.

Слава Україні!