Урядова реформа судової системи передбачає повну заміну суддівського корпусу, відкритий конкурс на посади за принципом набору до нової поліції, триланкову судову систему, усунення будь-якого політичного впливу при доборі суддів і притягненні їх до відповідальності, - наголосив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк у «10 хвилинах» у неділю, 25 жовтня.
Арсеній Яценюк підкреслив, що Міністр юстиції України Павло Петренко взяв участь у засіданні Венеціанської комісії, що розглядала проект судової реформи в Україні.
Перший і базовий принцип судової реформи, яку пропонує Уряд, – «уся суддівська система і весь суддівський корпус повинен пройти перезавантаження». Уряд пропонує "набирати суддів за тим же принципом, як і набиралась нова українська поліція", на відкритому конкурсі.
Він зазначив, що потенціал для заміни загалом 9 тисяч суддів, які працюють наразі в Украіні, є: «Щороку наші вищі навчальні заклади випускають 12 тисяч юристів. Зараз в Україні є 40 тисяч адвокатів. Тому у нас є потенціал для того, щоб створити нову незалежну судову систему України, так само як ми створюємо нову Національну поліцію».
Уряд також пропонує замість чотириланкової судової системи створити триланкову: «Вважаємо, що чинна судова система є надто складною. Люди роками очікують остаточного рішення суду. Тому з так званої чотирьохланкової судової системи Уряд України пропонує залишити тільки три ланки».
Перша ланка, за словами Арсенія Яценюка, – це місцеві суди, де повинна вирішуватися левова частка справ кожного громадянина країни, «і не давати можливості затягувати розгляд судових справ на десятки років»: «Друге – це апеляційні суди, які можуть переглядати відповідні судові справи. І третє - відповідно до Конституції України, Верховний суд є, був і буде найвищою ланкою судової системи країни».
Глава Уряду підкреслив, що основний елемент судової реформи – це «усунення будь-якого політичного впливу при доборі суддів і при притягненні суддів до відповідальності: «Ні Президент, ні Уряд, ні Парламент, не мають права впливати на судову гілку влади».
«Ми не маємо права з цим зволікати. Венеціанська комісія підтвердила можливість поетапної заміни і перезавантаження всієї судової системи країни. Для цього необхідне повне єднання українського Парламенту і всієї української влади», - наголосив він.
«Новий закон про судоустрій та внесення змін до Конституції України повинні бути ухвалені якомога швидше, щоб в Україні судили по праву, по закону і справедливості», - підкреслив Арсеній Яценюк.