Інтерв’ю Арсенія Яценюка “Голосу Америки”

Інтерв’ю Арсенія Яценюка “Голосу Америки”

23:30, 30 червня 2016 | Голос Америки

Арсеній Яценюк розповів, хто хоче абсолютної влади, і чого Україна не переживе у великому інтерв'ю "Голосу Америки".

Тетяна Ворожко, Голос АмерикиПару тижнів тому тут був Гройсман і 14 членів його уряду. Чи не надсилається вашим візитом такий не дуже зрозумілий сигнал від Сполучених Штатів українському уряду?

Арсеній Яценюк: Я як ніхто інший знаю, що таке перебувати на «електричному стільці» прем’єр-міністра країни. І я буду підтримувати всі кроки нового прем’єр-міністра і уряду України, які спрямовані на продовження реформування України. І так само буде робити американська Адміністрація.

Т.В.: Чи не надавали Ви якусь альтернативну інформацію, яку вони не могли отримати від українського уряду?

А.Я.: Я думаю, що політична культура в Україні дуже змінилася. Змінилась у тому числі і через те, що вперше за українську історію колишній прем’єр-міністр робив усе для того, щоб передати владу новому прем’єр-міністру. А щодо наших дискусій - у нас завжди дуже відверті та відкриті дискусії з моїми друзями та партнерами в американській адміністрації.

Т.В.: Чи йшлося мова під час зустрічей про те, як позначиться на ситуації в Україні вихід Великобританії з ЄС і чим тут США можуть Україні допомогти?

А.Я.: Звичайно, що немає сумніву, що росіяни аплодують тому, що зараз відбувається в Європейському Союзі. І вони сподіваються, що Brexit може позначиться на послабленні санкцій проти Російської федерації. Вони сподіваються, що низка радикальних партій в Європейському Союзі будуть вимагати покращення відносин з Росією. Як можуть бути відносини з країною, яка переписала історію після Другої світової війни? Яка просто вторглася на територію України, незаконно анексувала Крим і відправила свою армію і своїх солдатів до Донецька і Луганська?

Європа повинна усвідомити, що українська боротьба це не лише боротьба за незалежність України. Це боротьба за мир, спокій в цілому світі, у тому числі в Європі, в країнах-членах ЄС.

Адже Росія сьогодні позиціонує себе як озброєну до зубів колишню Радянську імперію, яка хоче відновити сфери впливу, яка хоче загарбати території, яка відправляє свої літаки до кордонів країні-членів НАТО, яка хоче розбити єдність між Європейським Союзом і Сполученими Штатами Америки, яка хоче за рахунок створення різних конфліктів на різних територіях, у тому числі і російської участі в Сирії, послабити позиції Європейського Союзу і Сполучених Штатів і таким чином посилити себе. Це пряма небезпека для кожної країни-члена Європейського Союзу, у тому числі це пряма небезпека для Сполучених Штатів Америки.

Т.В.: Зовнішня кон’юнктура, на жаль, змінюється і вона може змінитися і в Сполучених Штатах. У разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах позиція щодо України, ймовірно, відрізнятиметься. Чи бачите Ви і чи йшлося під час розмов, як можна стабілізувати курс, який Сполучені Штати мають відносно України, на майбутнє?

А.Я.: Я вірю в мудрість американського народу і переконаний, що нова американська Адміністрація буде так само підтримувати Україну, як її підтримує Адміністрація Президента Обами.

Але для того, щоб нас підтримували, треба постійно демонструвати, що ми самі за себе боремося так, як ми довели всьому світу за останні 25 місяців. Мало, хто тоді вірив, що Україна, яка не мала на тої час Армії, зможе зупинити російську військову агресію. Ми це зробили. Ми єдина країна в світі, яка воює проти російської військової армади.

Т.В.: Адміністрація Сполучених Штатів повністю дотримується курсу підтримки виконання Мінських угод. У тої же час експерти тут, наприклад, Дейвид Креймер, говорять, що це не працює і треба шукати якихось нових шляхів. Що Ви думаєте?

А.Я.: Є дискусія про Мінські угоди. Я ніколи не був фаном Мінських угод, але завжди говорив, що є дві опції – погана і дуже погана. Дуже погана – це не мати Мінських угод. Погана – це мати Мінськ і зобов’язати Росію виконувати те, що було підписано. Зараз Сполучені Штати Америки відстоюють позицію, що Росія повинна виконати свою частину Мінських угод. До того моменту, поки це не буде зроблено, навіть не може бути дискусії в світі про те, що знімаються санкції.

Бесіди про те, що ми повернемося до нормальних стосунків з Росією, будуть руйнувати і сам Європейський Союз, і цінності, на яких базується Європейський Союзі. Тому всі світові політики, які поважають міжнародне право, які знають, що таке цінності свободи і демократії, будуть захищати Україну, стояти на наших позиціях і вимагати від Росії всіма можливим засобами і методами виконання Мінська. Іншого документу в нас немає.

Т.В.: Ви сказали, що підтримуєте як урядовця, як людину Володимира Гройсмана. Чи впливаєте Ви на його рішення?

А.Я.: Фракція «Народного фронту» завжди демонструвала підтримку реформам. Завжди демонструвала єдність і демонструвала найкращу дисципліну серед усіх інших фракцій в парламенті. І пишаюся кожним народним депутатом фракції «Народного фронту». Так, рішення були не прості. Так, рішення були не популярні. Але якою є мета політика? Є два варіанти. Перший – мати високий рейтинг, як правило, у дуже короткостроковій перспективі. У нас таких було багато.

Про них вже забули. А другий варіант, який я сповідую, це думати про майбутнє крани. І думати про те, як підвищити рейтинг країни. Тому, звичайно, без підтримки фракції «Народний фронт» не можливо провести законодавство, яке потребує Україна. І саме завдяки підтримці фракції «Народний фронт» були прийняті закони про нову поліцію, нові енергетичні закони, були прийняті зміни до Конституції, які відкрили дорогу до нового чесного і некорумпованого українського суду.

Тому, звичайно, що новий уряд потребує політичної підтримки і я вкотре хочу зазначити, що і персонально новий прем’єр-міністр, і новий склад уряду будуть отримувати цю підтримку, якщо вони будуть далі проводити реформи. А вони чітко заявили, що вони готові і будуть проводити необхідні реформи для країни.

Т.В.: Чи ви розраховуєте на те, що будуть вибори восени?

А.Я.: Давайте подивимося на те, хто хоче виборів восени. Або хто хоче постійні вибори – давайте про це поговоримо. Це ті, які сформували демократичну коаліцію. Пам’ятаєте, європейську, з конституційною більшістю, а потім буквально на наступний день після формування цієї демократичної коаліції прийняли рішення для себе, що їм вигідніше бути в опозиції до коаліції, яку вони сформували. Мета? Мета доволі банальна – просто дуже хочуть повернутися до повної, абсолютної влади. Їм не грає ролі, якою ціною. Навіть ціною того, що зруйнувати країну.

Наші сусіди з півночі, вони ж Російська федерація, так само зацікавлені в дестабілізації ситуації в країні. Це їхній особливий і перший інтерес. Вони чудово усвідомлюють, що ще один виборчий цикл наша крана не переживе. І от вся ця брехня, яка йде у тому числі від колишніх членів нашої коаліції, вони просто безсовісно брешуть: безкоштовний газ, нульові ставки податків, всі будуть щасливі, багаті, буквально на наступний день, коли їх виберуть. Їх вже вибирали. Я зараз не бачу будь-якої необхідності у проведенні дострокових парламентських виборів. До влади рвуться популісти і брехуни. Нехай ще посидять в опозиції.

Т.В. А як самі ви оцінюєте лібералізацію ринку газу, диверсифікацію джерел постачання та майбутнє для України та Росії в газовій сфері?

А.Я.: Раніше е Росі газ був ключовим політичним інструментом впливу на Україну. Вперше за всю історію української незалежності ми пережили минулу зиму без російського газу. І всі ці байки їхні про якісь там дисконти, які вони нам дають… дисконти хай собі залишать. Вони в контракті 2009-го року нам запропонували формулу, яка передбачала вартість газу вищу ніж в усіх країнах-членах Європейського Союзу.

Ми добились того, що ми стали енергетично незалежними. Ми диверсифікувались. Ми суттєво змінили законодавство, у тому числі по рентам на газ. Я дуже оптимістично дивлюся на майбутнє української енергетичної незалежності. Є різні оцінки: хтось каже 10 років, хтось каже 5 років. Подивмося, як буде рухатися ситуація з видобутком власного газу. Але переконаний, що в найкоротшій перспективі Україна взагалі відмовиться від імпорту природнього газу з Російської федерації. Ми зможемо забезпечити власну економіку власним видобутком.

Так, для цього треба було провести складні і дійсно непрості реформи, в тому числі і підняття тарифів. Але піднявши тарифі, ті, хто багаті, ті повинні платити. А ті, хто бідні, ті хто потребує підтримки від держави, а таких вже зараз 7 мільйонів домогосподарств – це не 7 мільйонів громадян, а 7 мільйонів домогосподарство, тобто практично 40% населення країни - у минулому році отримали субсидії від держави. Зараз уряд прийняв ще одне складе рішення про підвищення тарифів до ринкового рівня і зараз дуже важливо, щоб програма субсидій працювала далі. Люди в неї повірили і ця програма довела свою ефективність.

Колишній прем’єр-міністр України, лідер політичної партії «Народний фронт» перебуває з візитом у Вашингтоні.

  • Візит розпочався із зустрічей з міністром торгівлі США Пені Пріцкер та міністром фінансів Джейкобом Лью. У вівторок, 28 лютого, відбулася зустріч у Білому Домі з віце-президентом США Джозефом Байденом, під час якої, згідно зі сторінкою у Фейсбуці Яценюка, пролунало, що Україні допомагатимуть лише у випадку щоденної демонстрації прогресу на шляху реформ.
  • У середу колишній премєр-міністр зустрівся з заступником директора МВФ Девідом Ліптоном. До речі, під час нещодавного візиту української урядової делегації до Вашингтону, зустрічей в МВФ не було. Заступник міністра економіки Юлія Ковалів пояснила «Голосу Америки» це тим, що просто не було потреби: місія МВФ тільки що на тої момент з Києва поїхала, а сам Ліптон, який є топовим представником МВФ, що опікується Україною, на тої час перебував за межами США.
  • Окрім цього Яценюк навідався у Конгрес, де зокрема зустрівся з сенатором Джоном Маккейном, взяв участь у презентації фільму «The Breaking Point: The War for Democracy in Ukraine», а також – у церемонії вшанування жертв Голодомору і виступив в Атлантичній раді.
  • Цей візит, який носить всі ознаки офіційного, всього за пару тижнів після того, як відбувся візит української урядової делегації в широкому складі, викликав здивування. Зокрема Дейвид Креймер, старший науковий співробітник Інституту Маккейна з міжнародного лідерства в інтерв’ю «Голосу Америки» зазначив: «Хотілося б, щоби візити були більш скоординованими, щоби їх розтягнули на довший період, бо нині існує ризик надіслати забагато конфліктних сигналів».
  • На запит «Голосу Америки» ще у понеділок у Білому домі пояснили, що під час зустрічі з Байденом мова бути йтися про реформи та виконання Мінських домовленостей, але жодних офіційних прес-релізів ні з цієї зустрічі, ні з інших поширено не було.