Інтервʼю Арсенія Яценюка для El Mundo: «БІЛЬШЕ ЖОДНИХ РОЗМОВ: СМІЛИВІ ТА НАДІЙНІ РІШЕННЯ»

Інтервʼю Арсенія Яценюка для El Mundo: «БІЛЬШЕ ЖОДНИХ РОЗМОВ: СМІЛИВІ ТА НАДІЙНІ РІШЕННЯ»

17 лютого, 13:14 | El Mundo

Xavier Colas, Мюнхен

- Чи є надія для України, і де ця надія зараз?

- Сила США походить від порядку, що склався після Другої світової війни. І якщо нова адміністрація вважає, що подібну силу дадуть будь-які переговори з росією або її союзниками – Іраном і Північною Кореєю під парасолькою Китаю, які є затятими суперниками США… Вони мають усвідомити, що в американців немає інших варіантів, окрім як повернутися до звичних відносин з Європою.

- Відповідальність зараз лягає на Європу. Що стоїть на кону для нас, європейців?

- Якщо ми хочемо жити в безпечному світі, ми повинні платити за це. Платити нашим чоловікам і жінкам у війську, тренувати їх, купувати більше амуніції у нашого військово-промислового комплексу. Ми повинні розвивати наші технології і показати, що у нас є достатньо зброї для стримування і захисту наших життів. Щодо економічних питань, то навіть для тих, хто не погоджується з ідеєю збільшення бюджету на військові видатки, очевидно, що такі видатки стимулюють економіку, стимулюють промисловість.

- Без підтримки США, яка була раніше, і водночас без гарантій безпеки чи є сенс продовжувати боротьбу?

- Якщо ми припинимо боротьбу, а саме цього хоче путін, росія захопить всю Україну. Повністю. А наступними будуть країни-члени НАТО, східний фланг НАТО. Запитайте у країн Балтії. Ви, люди в Іспанії, хочете мати безпечне і процвітаюче життя, але ви є частиною великої машини ЄС, і ця машина включає в себе кожну країну Європейського Союзу. І ви захищені тим, що ви є членом НАТО. І якщо справи в Україні підуть погано, ви відчуєте відлуння в Іспанії. Починаючи з цін на газ і нафту і закінчуючи злочинцями, які перебувають під захистом російської федерації. На додаток до напливу іммігрантів, біженців... Зараз ми спостерігаємо зміну порядку, що склався після Другої світової війни. Ми повинні врятувати ці його залишки. Зробити все можливе, щоб відновити світовий порядок. Бо якщо він зруйнується... У вас в Іспанії також була складна історія з диктаторами. І це може повернутися. Насправді мене вразив віцепрезидент США, який підтримав (ультраправу партію) «Альтернативу для Німеччини», яка навіть гірша за радикальну партію. Сила диктаторів у тому, що вони можуть легко об’єднуватися. Слабкість демократії в тому, що ми так багато сперечаємося, що диктатори бачать розколи між нами. Тому я ще раз кажу іспанцям: я не хочу, щоб ви відчули хоча б краплину того, що ми (українці) переживаємо зараз.

- путін вимагає виборів в Україні. Чи варто їх проводити?

- Ні.

- Чому?

- По-перше, це неконституційно (доки діє воєнний стан). По-друге, я був вражений заявою відставного генерала (спецпредставника Трампа в Україні) Кіта Келлога, коли він повторив той самий наратив: «Україна має провести вибори, і це нормально в демократії – проводити вибори у воєнний час». Я не бачив жодного реального прикладу цього! По-третє, це отруйна пігулка, підкинута росіянами. По-четверте, якщо ми підемо на будь-які вибори до того, як досягнемо угоди про справедливий і всеосяжний мир, це підірве стабільність в українському суспільстві. Отже, все це є частиною спеціальної військової операції, розробленої росіянами.

- Чи відчуваєте ви зраду з боку США?

- Поки що ні... Але я вважаю, що промова віцепрезидента Венса була помилкою. Це не та промова, на яку очікував світ. Це промова, на яку чекали росіяни, китайці та інші диктатори. Це просто помилка. Але я думаю, що в довгостроковій перспективі це зміниться. Процес проміжних виборів розпочнеться в Сполучених Штатах вже в серпні, попри те, що самі вибори через два роки. Ми бачили багато адміністрацій до цього і побачимо багато адміністрацій після цього. На цьому етапі нова адміністрація США обрала неправильний підхід. І росіяни та інші диктатори вже пожинають плоди цього неправильного підходу. Чим швидше вони його змінять, тим краще. Тим менше доведеться потім виправляти.

- Як ви думаєте, який план путіна на найближчу перспективу? Як він скористається переговорами?

- Мене не цікавлять його короткострокові плани. Мене цікавлять його довгострокові плани. А його довгостроковий план – загарбати Україну. У короткостроковій перспективі він буде грати з великою кількістю карт на столі. І деякі хороші карти йому приніс Трамп.

- Запитаю про Україну. Що станеться, якщо росія забере території?

- Українці ніколи не погодяться на жодні юридичні територіальні поступки. Ми ніколи не змінимо нашу Конституцію, тому що це суперечить як національному, так і міжнародному праву. Ситуація на місці дуже складна, тому що повідомлення, які ми всі отримуємо від наших американських друзів і з усього світу, не дуже надихають. І це грає на руку путіну. Саме тому нам терміново потрібно змінити наратив. Адже ті, хто зараз на передовій, – це люди, які забезпечують безпеку, мир і стабільність і які дійсно роблять все, щоб зберегти українську державу, борючись проти однієї з найбільших армій у світі – російської. Настрій похмурий, тим більше після того, що сталося в Мюнхені. Тому ми повинні якомога швидше змінити підхід.

- Що, на вашу думку, має робити Європа?

- Європі необхідно терміново розробити власний план. Європа має бути проактивною, а не реактивною. Вона повинна бути в авангарді всіх подій, просуваючи власний порядок денний. Європа повинна бути лідером і усвідомлювати, що наше майбутнє – в наших власних руках. Більше жодних розмов. Лише сильні, сміливі та надійні рішення.